KATALOG TASARIM SÜRECİ

Harika bir katalog tasarım süreci için yol haritası.

Katalog tasarım süreci 6 bölüme de ele alınabilir. Bu 6 bölümü sırasıyla aşağıda anlaşılır bir şekilde açıkladık. Adım adım uygulayarak başarılı bir kataloğa sahip olabilirsiniz.

1. Ürün Verilerini Toplama

Yapmanız gereken ilk şeylerden biri, katalogda yer almasını istediğiniz ürünlerin bir listesini yapmaktır. İlk olarak listeyi oluşturmanız çok önemlidir. Yapacağınız liste sayesinde kataloğunuz da kaç ürün olacağı görerek kataloğunuzun sayfa planlamasını yapabilirsiniz. Her sayfada kaç ürün olacağına karar vere bilir ve kataloğun toplamda kaç sayfa olacağını belirleye bilirsiniz. Ayrıca liste sayesinde kataloğu hazırlarken bazı ürünleri kataloğa eklemeyi unutma veya aynı ürünü tekrar etme gibi hataları önleyerek zamandan da kazanmış olursunuz.

2. Metin Yazma

Şirketinizden ürünlere hakim olan birinin, katalogdaki her ürün için ürün açıklamaları yazması gerekecektir. Bu konunun önemi kesinlikle göz ardı edilmemelidir. İyi bir metin, hedef müşterilerinizin satın alma kararlarını değiştirmelerinde çok etkili olacaktır.

3. Sayfa Tasarımı Belirleme

Tasarım sürecin başlarında, kataloğun genel görünümü ve tarzına karar vermeniz gerekecektir. Bunun şirketinizi (yaptığınız işi) hem kurumsal hem de his anlamında yansıtması gerekir. Örnek verecek olursak. Ismarlama el yapımı, kişiye özel ayakkabı üretip satan bir şirketin kataloğunun seri üretim ayakkabı üreten bir şirketin kataloğundan çok farklı bir görünüme ihtiyacı vardır.

4. Planlama Düzeni

Genel düzen ve ürün sıralaması bir kataloğun başarılı olması konusunda çok büyük bir fark yaratabilir. Katalogda ürünlerin yerleştirildiği yer ve sıralaması satışları konusunda büyük fark yaratabilir. Ayrıca, ürün sıralama düzeninin müşterilerin aradığını kolayca bulabileceği anlaşılır ve ayırt edilebilir olması gerekir.

5. Görseller Oluşturma

Yüksek kaliteli ürün fotoğraflarına ve arka plan fotoğraflarına ihtiyacınız olacak. Fotoğraflarınız henüz yok ise, kendiniz veya katalog tasarımcısınız tarafından üretilmeleri gerekir. Yaptığınız işi ve ürünlerinizi en iyi şekilde gösterecek fotoğraflar hazırlamak için gereken zamanı ve bütçeyi ayırmanız gerekiyor. Bu konuda stock fotoğraf sitelerinden fotoğraf satın alabilir veya profesyonel bir fotoğrafçıdan destek alabilirsiniz.

6. Kataloğun Prova Baskısı

Katalog son haini aldıktan sonra, baskıya geçmeden, web sitenize koymadan veya müşterilere e-postayla göndermeden önce mutlaka bir prova baskı almalısınız. Birçok katalog tasarım sürecinde bu aşama zaman sıkıntısından dolayı göz ardı ediliyor. Fakat siz göz ardı etmeyin. Prova baskı için gerekli zamanı ayırın ve kataloğunuzun gerçek baskıya uygun bire bir prova baskısını alın. Prova baskı küçük hataları gözden kaçırmamak için çok iyi bir yoldur. Ayrıca kataloğun kağıt ve baskı kalitesinden de emin olup, gerçek baskıdan sonra kötü sürprizlerle karşılaşmamış olursunuz.

Nasıl Çalışmalı?

İşletmenizin yeni bir kataloğa ihtiyacı varsa, kataloğun grafik tasarımını yaptırmak için bir grafik tasarımcıya ihtiyacınızı olacaktır. İyi bir tasarımcı tüm katalog tasarım süreci boyunca size rehberlik etmeli, bu süreci mümkün olduğunca basit ve kolay hale getirmeli, katalog tasarım sürecini tamamen üstlenmelidir.

Peki, etkili bir katalog oluşturmak için tasarım süreci nasıl olmalı?

Katalog tasarımcınızdan ne bekleyeceğinizi ve bu süreci kolaylaştırmak için yapmanız gereken temel şeyleri burada bulabilirsiniz.

Katalog tasarım sürecinde göz önünde bulundurmanız gereken diğer konular.

Kataloğunuzu planlarken, tasarımı şekillendirmek için tasarımcının bilmesi gereken önemli konular vardır. Bu konular tasarım sürecinin başında tasarımcınız tarafından size sorulması gereken konulardır. Süreci hızlandırmak tasarımcınızı doğru yönlendirmek için bu konular için zaman ayırıp önceden hazırlık yapmanız çok faydalı olacaktır.

Kataloğunuzu planlarken, tasarımı şekillendirmek için tasarımcının bilmesi gereken önemli konular vardır. Bu konular tasarım sürecinin başında tasarımcınız tarafından size sorulması gereken konulardır. Süreci hızlandırmak tasarımcınızı doğru yönlendirmek için bu konular için zaman ayırıp önceden hazırlık yapmanız çok faydalı olacaktır.

Katalog tasarımı
Katalog tasarımı

Fiyat konusu

İşinize bağlı olarak kataloğunuzda ki ürünlerin fiyatları kuruş ile binlerce lira arasında değişebilir. Bu kataloğun tasarımını şekillendirirken göz önünde bulundurulması gereken bir konu olduğu için ürün fiyatlarınızı tasarımcınızın bilmesi önemlidir.

Avantajları (faydaları) vurgulama

Birçok şirket ürün veya hizmetlerinin faydalarından ziyade, özelliklerini öne çıkarma hatasını yapmaktadır. Ancak ürün özelliklerinden ziyade ürünün faydaları / avantajları satın alma kararlarını daha çok etkilemektedir. Bu nedenle ürünlerinizin veya hizmetlerinizin faydalarını / avantajlarını belirlemelisiniz. Daha sonra tasarımcınız bu avantajları akıllıca hazırlanmış grafikler, görüntüler veya tipografilerle mümkün olduğunca vurgulayabilirler.

Müşterileriniz için eylem (harekete geçme) çağrısı

Çoğu şirket bu konuya yeteri kadar önem verilmez ama üzerinde dikkatlice çalışılması ve planlanması gereken çok önemli bir konudur.

Müşterilerinizin kataloğunuzu inceledikten sonra ne yapmasını istiyorsunuz?

Nasıl sipariş verecekler? Aramaları mı gerekiyor? Bir mağazaya mı gelmeliler? İnternet üzerinden mi sipariş vermeliler? Belki ücretsiz demo veya teklif v.s.

Kataloğunuzda bunların net bir şekilde belirtilmiş olması gerekiyor. Potansiyel müşterileriniz satın alma kararı verdikten sonra ne yapacaklarını bilmeliler. Tasarımcınızın eylem çağrınızı net bir şekilde vurgulaya bilmesi için bu konularla ilgili bilgilendirilmiş olması gerekiyor.